Ivana Gorana Kovačića 1e

Dom zdravlja Čakovec obilježio Nacionalni tjedan dojenja 2024.

Nacionalni tjedan dojenja obilježava se svake godine u vremenu od 1.-7. listopada. To je četrdeseti tjedan u godini, a četrdesetim tjednom simbolično je obilježen kraj trudnoće. Ovogodišnja tema Nacionalnog tjedna dojenja bila je „Smanjenje razlika: Podrška dojenju za sve“, s posebnim naglaskom na unapređenje podrške dojenju, kako bi se smanjile nejednakosti koje postoje u društvu, posebno u vrijeme hitnih situacija i kriza.

Dom zdravlja Čakovec, uz podršku Međimurske županije, organizirao je dana 04. listopada 2024. godine u zgradi Scheier stručni skup. Prvom temom na skupu „Smanjenje razlika: Podrška dojenju“  predstavila se, magistra sestrinstva Klara Klobučarić, istaknuvši da se ove godine posebno priznanje daje majkama koje doje, kroz dijadu majka-dijete. Bitna je zakonska zaštita majke koja omogućuje isključivo dojenje prvih šest mjeseci, uz intenciju nastavka dojenja i dalje, jer dojenje je pravo djeteta i majke. Josipa Brljak, bacc.med.techn., temom „Posjeta patronažne sestre“ objasnila je djelokrug rada patronažne sestre vezano uz posjete trudnicama, babinjačama i novorođenčadi, te kasnije dojenčadi i dojiljama. Patronažne sestre redovito održavaju Grupe za potporu dojenju, na kojima su dobrodošle i trudnice i dojilje. Anamarija Bićanić, bacc.med.techn., izlagala je predavanje na temu „Prednosti dojenja za majku i dijete“ u kojem je detaljno opisala sve prednosti dojenja i dobrobiti za majku i dijete. Tatjana Furdi, mag.med.techn., na vlastitom je primjeru ispričala kako hraniti prematurusa, uz težinu poroda i hospitalizacije koja se događala u vrijeme korone, način na koji je uspjela dojiti i kako je krenula s izdajanjem. Na kraju je Paula Štefić Mustač, mag.psych. govorila o „Emocionalnim stanjima nakon poroda“ u kojima je istaknula promjene koje su najčešće prisutne na početku majčinstva.

Prema smjernicama Svjetske zdr. organizacije isključivo dojenje je preporuka do šestog mjeseca starosti djeteta. Dojenjem se uspostavlja bliski kontakt između majke i djeteta, što djetetu pruža osjećaj topline, sigurnosti i zaštićenosti te je dostupno u svakom trenutku. Majčino mlijeko ima jedinstveni sastav, u potpunosti prilagođen djetetovim potrebama. Dojenjem se kod djeteta smanjuje rizik od određenih bolesti i pomaže u izgradnji imunološkog sustava (dojena djeca manje su sklona prekomjernoj tjelesnoj težini, manje obolijevaju od upala probavnog, mokraćnog, dišnog sustava i upala uha). Majka se dojenjem brže oporavlja od poroda, a dojenje pridonosi i bržem vraćanju poželjne tjelesne težine nakon poroda i smanjuje rizik od postporođajne depresije. Majke koje doje imaju veću razinu samopoštovanja i emocionalne povezanosti s djetetom, a samim time potiče se uspostavljanje povjerenja. 

„Važna si. Važna si sebi. Važna si svom djetetu. Važna si svom partneru.“ (P. Štefić Mustač)

Klobučarić Klara, mag. med. techn.

Skip to content